مهندسین مشاور خاک و پی آزما

آزمایشگاه فنی مکانیک خاک،بتن و آسفالت


تراکم ارتعاشی - جایگزینی

(لطفادرصورت نیاز به جزئیات روش تراکم ارتعاشی- جایگزینی فایل پی دی اف را از پایین صفحه دانلود نمایید)
سایت
اينترنت

گاهي­، پس از انجام بررسي­هاي ژئوتکنيکي­، مهندس ژئوتکنيک مقاومت خاک را براي باربري سازه مورد نظر کافي نمي­بيند و يا مقدار نشست را بيش از مقادير مجاز ارزيابي مي­کند و يا اگر مشکلي در بارگذاري تحت شرايط استاتيکي نباشد، ممکن است خاک زير پي در شرايط زمين لرزه گرفتار پديده­اي به نام روانگرايي يا روانگونگي (soil liquefaction ) گردد که تخريب و فروپاشي تمام سامانه سازه و پي را به دنبال خواهد داشت .
laboratory-stress-testing
laboratory-stress-testing
laboratory-stress-testing
laboratory-stress-testing
laboratory-stress-testing
laboratory-stress-testing
laboratory-stress-testing
laboratory-stress-testing
اسلايدر تصاوير

ابزار هدایت به بالای صفحه

با کمک يک کاوشگر (probe ) که داراي موتور و وزنه خارج از محور است­، لرزش لازم به خاک داده مي­شود و هم­زمان جريان آب نيز کمک مي­کند که کاوشگر با وزن خود به داخل خاک نفوذ کند. در هنگام نفوذ، خاک اطراف متراکم مي­شود و دانه­هاي سست خاک محل جا­کن شده و با جريان آب به سطح زمين مي­آيند.
پس از رسيدن به عمق مورد نظر، مصالح مناسب دانه­اي (ماسه، شن يا سنگ شکسته) به درون فضاي ايجاد شده ريخته مي­شود و هم زمان کاوشگر به مرور و آرامي بالا آورده مي­شود تا مصالح ريخته شده را متراکم و جايگزين کند. پس از بيرون آمدن کاوشگر، خاک محل متراکم شده است و افزايش مقاومت يا کاهش نشست و يا رفع مشکل روانگرايي حاصل مي­گردد.
در صورتي که خاک محل دانه­اي باشد (­شن يا ماسه با درصد کمي سيلت يا لاي) تراکم خاک به خوبي انجام مي­شود و مصالح اضافي ريخته شده فضاي ايجاد شده ناشي از تـراکم و فـشرده شـدن دانه­ هاي خاک را پر مي­کنند، ليکن هنگامي که خاک محل بيش از 15-10 درصد رس يا سيلت (لاي) داشته باشد تراکم خاک به خوبي حاصل نمي­شود، اما با نفوذ کاوشگر، فضاي لازم براي اضافه نمودن مصالح مناسب به وجود مي­آيد که اين مصالح پس از رسيدن به عمق با کمک لرزش دستگاه هم به درون خاک اطراف فرو مي­روند و هم خودشان متراکم مي­شوند و نتيجه کار چيزي است که به آن ستون سنگي نيز مي­گويند.
روش اخير تراکم جايگزيني (vibro-replacement ) و روش قبلي که در آن خاک­هاي دانه­اي متراکم مي­گردند تحت عنوان تراکم لرزه­اي (vibro-compaction ) شناخته مي­شوند .

دانلود فایل پی دی اف بهسازی(تراکم ارتعاشی - جایگزینی) خاک Improvment PDF